IHM (مدیریت یکپارچه تهویه مطبوع)

 

طراحی قابل اجرا  ،  اجرا مطابق با طراحی !

اجازه دهید بدون مقدمه به اصل مطلب بپردازیم.

فرض کنیم شما به عنوان کارفرما و یا سازنده واحد مسکونی ، تجاری  و  یا ... تصمیم گرفته اید از سیستم اسپلیت داکت (به عنوان مثال) جهت تهویه ساختمان خود استفاده کنید.در آسان ترین حالت شما حداقل با پیمانکاران زیر طرف حساب خواهید بود :

1. فروشنده دستگاه  


2. نصاب دستگاه

3. سازنده و اجرا کننده کانال

4.  عایق کننده کانال

5.   فروشنده دریچه و دمپر هوا

البته در این فهرست از لوله کشی مسی ، لوله کشی درین ، لوله کشی آب گرم به کویل اسپلیت داکت و برخی موارد دیگر چشم پوشی شده است.

در بهترین شرایط ، فرض کنیم تمام عوامل فوق ، امور محوله را در بهترین شرایط و مطابق با برنامه زمان بندی که شما طرح ریزی کرده اید ( آیا واقعا برنامه زمان بندی داشته اید ؟)  انجام می دهند.یعنی طبق برنامه زمان بندی خرید (البته اگر تدارک دیده شده باشد ) شما تجهیزات مورد نیاز اعم از دستگاه ، کانال ، دریچه ، عایق و ... را خریداری کرده اید.طبق برنامه اجرایی شما ، پیمانکاران مطابق با طرح مشاور دستگاه را نصب می کنند ، کانال را اجرا می کنند ، دریچه را نصب می کنند ، کانال عایق شده ، دستگاه تست و سیستم تحویل می شود.البته پیش فرض تمام موارد فوق طراحی درست و منطبق با المان های معماری ساختمان می باشد.

به وضوح مشخص است حتی در شرایطی که تمام پیمانکاران شما امور مربوط به خود را به درستی انجام دهند ، شما حداقل با پنج پیمانکار مختلف سر و کار خواهید داشت.

طبیعتا در این شرایط یا خود به طور مستمر به بازبینی طرح مشاور و یا طراح می پردازید یا به طراح اطمینان می کنید. و بدون کنترل مجدد ، نقشه ها را مستقیما به صورت اجرایی مصوب می کنید.در فاز اجرایی ، یا به صورت مستقیم بر امور تمام پیمانکاران نظارت می کنید ( البته این امر با توجه به حجم کاری شما کمی بعید به نظر می رسد) و یا ناگزیر از به کارگیری گروهی جهت نظارت بر حسن اجرای تمام پیمانکاران خواهید بود .

·         آیا این گروه تخصص کافی در این حوزه را دارند و به نقاط ابهام  پروژه در همان ابتدای پروژه اشراف دارند ؟

·         آیا اشراف کافی به تقدم و تاخر امور اجرایی دارد ؟

·         آیا  با گروه معماری هماهنگی کافی دارد ؟ (آیا درک درستی از خواسته های سیویل و معماری وجود دارد ؟ )

·         آیا به نقاط قوت و ضعف هر یک از ارائه کنندگان دستگاه تهویه مطبوع اشراف دارند ؟

·         آیا به سیستم توزیع هوا ، اصول طراحی و بالانس سیستم و ... اشراف دارند ؟

·         آیا می توانند به شما در خرید تجهیزات مورد نیاز مشاوره دهند ؟

·         آیا این امکان را برای شما فراهم می آورند تا هزینه های پروژه را کاهش دهید ؟

·         آیا در کنار شما قابلیت حضور در جلسات مشاوره فنی و یا جلسات خرید را دارند ؟

·         آیا ... ؟


 

این حالت در شرایطی است که شما در ابتدا طراحی اصولی و منطبق با واقعیت های موجود در صنعت ایران را در اختیار دارید.به این معنا که طراح دقیقا با محدودیت های معماری ، تقدم و تاخر امور پروژه و محدودیت های تولیدی و اجرایی آشنا است.

به نظر شما آیا تمام این امور به ظاهر ساده برای شما فراهم آماده است ؟

مشکل این جاست که تصور عموم بر این است که به راحتی می توان با به کارگیری صرفا یک سرپرست مکانیک به تمام این امور پرداخت.

مهندسی مکانیک شامل چندین بخش است.نفت ، گاز و پتروشیمی ، آب و فاضلاب ، خودروسازی ، ساختمان و تاسیسات.یکی از بخش های تاسیسات تهویه مطبوع و یکی از بخش های تهویه مطبوع سیستم های توزیع و هدایت هوا می باشد.پس قبول کنیم که یک مهندس مکانیک با تمامی تجربه خود در سیستم های تهویه مطبوع نمی تواند در تمام موضوعات تخصص داشته باشد به عبارت دیگر یک شخص نمی تواند و نباید همه کاره و در عمل ... باشد !

موارد فوق برای یک ساختمان چهار یا پنج طبقه  و سیستم اسپلیت داکت بیان شد.طبیعتا این موارد در ساختمان های بزرگتر ، با کاربری های مختلف از قبیل بیمارستان ، تجاری ، اداری و سیستم های پیچیده تر از قبیل چیلر ، هواساز ، فن کویل و ... تعمیم یافته و در این شرایط دیگر نه تنها یک شخص بلکه حتی گروه تاسیساتی نیز دارای تخصص کافی جهت برآورد کردن نیازهای پروژه در این حوزه تخصصی از تهویه مطبوع نخواهد بود.گواه این امر، درخواست های متعدد از پروژه های شاخص و بنام کشور برای حضور و کارشناسی سیستم های توزیع هوا می باشد.در شرایطی که اگر از همان ابتدا به اهمیت سیستم های توزیع هوا پرداخته شده بود از بسیاری از دوباره کاری ها و اتلاف نیروی انسانی و سرمایه های مادی پیشگیری می شد.

IHM پاسخی است به این نیاز پنهان در صنعت ساختمان کشور!

IHM مخفف عبارت Integrated HVAC Management و به معنای مدیریت یکپارچه تهویه مطبوع است.شاید در وهله نخست تصور شما از این عبارت به سمت و سوی سیستم های کنترلی و سیستم های هوشمند سازی ساختمان برود اما در واقعیت IHM سیستم مدیریت جامع طرح و خرید و اجرا در تهویه مطبوع و با تمرکز بر سیستم های پخش ، هدایت و کنترل هوا می باشد.


هدف از اجرای این سیستم ، کنترل و بازبینی طراحی ، انطباق طرح با آن چه در پروژه و همچنین صنعت کشور وجود دارد ، نزدیک کردن طرح با آن چه اجرا می شود و در نهایت  پیشگیری از چند باره کاری ، اتلاف نیروی انسانی و اتلاف سرمایه های مادی پروژه است.

با در اختیار داشتن  IHM  :

·         کنترل پروژه در دستان شماست :

با توجه به  برنامه های زمان بندی شده مختلفی که به شما ارائه می گردد در هر لحظه از پروژه شما امکان نظارت و کنترل نحوه  اجرا و خرید را  دارا می باشید.در این شرایط شما می دانید پروژه در چه مرحله ای است ، چه زمانی به چه میزان نقدینگی در پروژه نیاز است و از همه مهمتر می دانید چه زمانی چه تجهیزی را خریداری کنید !

·         اطمینان از صحت عملکرد سیستم :

پیش از شروع پروژه کلیه نقشه ها بازبینی می شوند ، در بسیاری از طرح ها ، توجه کافی به موجودی بازار ، امکان سنجی تولید و اجرا نمی شود.IHM این موارد را بر طرف نموده و به کمک نیروی مهندسی توانمند خود در حوزه سیستم های انتقال هوا ، این اطمینان را ایجاد می کند تا شما مطمئن باشید از این که

آن چه طراحی شده ، قابل اجرا و آن چه اجرا می شود مطابق با طراحی است !

·         پرهیز از چند باره کاری و تداخل :

فلسفه وجودی IHM جلوگیری از چند باره کاری های مرسوم در پروژه ها و عدم تداخل بخش سیستم های توزیع هوا با سایر بخش های پروژه است.در IHM ، تقدم و تاخر خرید ها ، اجرا ، نصب و حضور پیمانکاران تعریف و با نظارت مستمر پایش می گردد.مهندسی IHM پل رابط بین بخش توزیع هوا و تهویه مطبوع با سایر بخش ها از جمله معماری و سیویل است.

·         صرفه جویی چشمگیر در هزینه ها :

IHM  در وقت و نیروی انسانی شما صرفه جویی می کند.از چند باره کاری در پروژه جلوگیری می کند.علاوه بر این موارد که هر یک هزینه های سنگینی به پروژه تحمیل می کنند ، با بهره گیری از بازرگانی IHM صرفه جویی بسیار چشمگیر در خرید های خود خواهید داشت.

شما نیز موافق این عقیده هستید که در صورتی که شناخت درستی از تجهیزات مورد نیاز داشته باشید آسان تر و بهتر خرید می کنید.IHM این امکان را فراهم می کند با بهره گیری از تخصص مهندسی و بازرگانی ، جنس با کیفیت و مطابق با طرح خود را در بهترین شرایط خریداری کنید.

خرید به هنگام ، با بهترین شرایط و مطابق با طراحی مهندسی

 

شرکت آروین دال ایرانیان (گراند) ، با درک این نیاز پنهان در صنعت ساختمان ، با اتکا به ایزد متعال و به کمک توان مهندسی و بازرگانی خود در حوزه سیستم های توزیع ، پخش و هدایت هوا ، IHM را در کرمان ارائه می کند.

رادکو مجموعه ای از مهندسین مجرب و متخصص در حوزه سیستم های توزیع هوا و تهویه مطبوع می باشد که دارای تجربیات متعدد در بسیاری از پروژه های شاخص کشور هستند.رادکو نامی نوین با تجربه ای دیرین در صنعت تهویه مطبوع و  توزیع هوا در کشور محسوب می شود.

برخی از خدمات ارائه شده توسط بخش IHM به شرح زیر می باشد :

1.       کنترل مجدد، امکان سنجی خرید و اجرا و تولید و هماهنگی سیستم تهویه مطبوع و  انتقال و کنترل هوا

2.       تهیه مستندات فنی مورد نیاز پیمانکاران این بخش و برگزاری جلسات توجیهی

3.       هماهنگی ، کنترل و نظارت مستمر بر نحوه اجرای پیمانکاران حوزه سیتم تهویه مطبوع و توزیع هوا

4.       تهیه برنامه بازرسی ، کنترل کیفی و زمان بندی خرید و اجرا.

5.       هماهنگی فعالیت های پیمانکاران متعدد سیستم تهویه مطبوع مطابق با برنامه زمان بندی تهیه شده.

6.       حضور در جلسات خرید ، بازرسی خرید ، تست و تحویل و توجیه فنی.

7.       ارائه مشاوره و نظارت براجرا، تست و تحویل و پروسه خرید.

8.     .... 

 

امید آن داریم با ارائه سیستم IHM گامی کوچک اما بسیار مهم در بهینه سازی  طراحی و اجرای سیستم های تهویه مطبوع و به ویژه سیستم های توزیع و کنترل هوا بر دارند.

 

 

Web : www. GACCO.ir

 

اشتراک خبر نامه